Mısır İle Sudan Arasında Halayib Gerginliği

Mısır Bülteni 199 Gösterim

misir halayib sudanMısır ile Sudan arasında son dönemde yaşanan sınır gerginliği artarak devam ediyor.

Mısır’ın güneyinde bulunan ve Halayib üçgeni olarak adlandırılan bölge uluslararası anlaşmalara göre Sudan sınırları içerisinde olsa da Mısır bu bölge üzerinde hak iddia ediyor.

Kızıldeniz kıyısında bulunan ve 20 bin 850 kilometrekare büyüklüğünde olan bölgede Halayib, Ebu Ramad ve Şelatin şehirleri bulunuyor.

Bölgede Ababde ve Beşşarin başta olmak üzere Sudanlı kabileler yaşıyor.

Bölge halkının desteğini kazanma amacındaki Mısır Halayib bölgesinde bir takım faaliyetlerde bulunuyor. Aralık ayında yapılan açıklamada Mısır’ın Halayib bölgesinde bir baraj inşası hazırlığında olduğu belirtilirken, Kahire yönetimi bölge halkı için 100 adet konut inşa edildiğini duyurdu. Mısır yönetimi ayrıca Halayib’den radyo ve televizyon yayını yapılması için de hazırlıklar yapıldığını açıkladı.

Sudan yönetimi ise son dönemde yaptığı açıklamalarda Mısır’ın Halayib bölgesinde hak iddia etmesine ve bölgedeki faaliyetlerine tepki gösteriyor.

20 Aralık’ta konuyu Birleşmiş Milletler gündemine getiren Sudan yönetimi, Mısır ile Suudi Arabistan arasındaki deniz sınırının belirlendiği ve Halayib’in de kapsandığı sınır anlaşmasını kabul etmediğini açıkladı. Hartum bu anlaşmanın Sudan’ın haklarına zarar verdiğini belirtti.

Öte yandan Mısır ise 21 Aralık’ta Sudan’ın iddialarını yalanlayarak Halayib üçgeninin nihai statüsünün belirlenmesi için BM’ye başvuracağını açıkladı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.