Mısır ile Rusya Süveyş Kanalı’nda Ortak Sanayi Alanı Oluşturacak

Mısır Bülteni 206 Gösterim

Mısır Hükümetinin Süveyş Kanalı’nda Rusya ile Mısırın ortak sanayi alanının oluşturulmasını onayladığı belirtildi.

Rus haber ajansı TASS’ta yer alan haberde Hükümet tarafından onaylanan yasa tasarısının Mısır Yüksek İdari Mahkemesine ve Parlamentosuna sunulacağı kaydedildi.

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, sanayi alanına yapılacak yatırım hacminin 7 milyar dolar olmasının beklendiğini dile getirerek, ”İlk aşamada altyapıya yapılacak yatırımların hacmi 190 milyon dolar olacak, ileride de yatırım hacmi 7 milyar dolara ulaşacak. Bunun yanı sıra projenin gerçekleştirilmesinde 35 bin yeni iş yeri oluşturulacak” dedi.

Bilindiği üzere Rusya ve Mısır liderleri 2014 yılında bu alanın oluşturulması üzerine uzlaşmıştı. Projenin amaçlarından biri, Mısır üretimi ürünlerin Rusya piyasasına erişimini kolaylaştırmaktır. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığının 13 yıl içinde tamamlanmasını beklediği sanayi alanında çoğunlukla otomobil ve ilaç üreticileri yerleşecek. Bu şirketlerin 2016 yılına kadar her yıl 3 milyar 600 milyon dolarlık ürünleri yapması bekleniyor.

Kaynak: Gazetem.ru

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.