Mısır ile Irak Arasındaki Ticari İlişkiler

Mısır Bülteni 350 Gösterim

Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Tarık Kabil ile Irak Ticaret Bakanı Selman el-Cumeyli’nin bir araya geldiği bildirildi.

Kahire’deki Arap Birliği 100. Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplantısının ardından bir araya gelen iki bakan tarafından yapılan yazılı açıklamada, görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve ticaret hacminin artırılması konularının ele alındığı belirtildi.

Irak’ın Kahire Büyükelçisi Habib es-Sadr’ın, Mısırlı Bakan Kabil’in Cumeyli’ye Mısır ürünleri karşılığında Irak’tan ham petrol almayı teklif ettiği aktarılan açıklamada, bu konuda iki ülke arasında muafiyet uygulanması yönünde mutabakat zaptı imzaladığı bilgisi verildi.

İki bakanın, yatırım fırsatlarını tanıtmak, iş adamlarının sorularını yanıtlamak ve ticareti kolaylaştırmak amacıyla Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir Mısır ticaret merkezi kurma önerisini görüştüğüne de değinildi.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.