“Mısır Halkı Etiyopya’nın İnşa Ettiği Barajdan Dolayı Endişeli”

Mısır Bülteni 289 Gösterim

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükri tarafından yapılan açıklamada Mısır halkının Etiyopya’nın Nil Nehri üzerinde inşa ettiği barajdan dolayı endişeli olduğu belirtildi.

Şükri, Mısırlıların Nil nehrinin sularından daha az yararlanabilecekleri konusunda endişe taşıdıklarını vurguladı.

Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında barajın olası etkileriyle ilgili gerçekleştirilen teknik görüşmelerin tıkanması üzerine Mısır Dışişleri Bakanı Etiyopya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Şükri ve Etiyopyalı mevkidaşı Workneh Gebeyehu ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yaptığı açıklamada Gebeyehu, Hedasi barajının Mısır halkına herhangi bir olumsuz etkisinin olmayacağını ifade etti.

Mısır Dışişleri Bakanı ise konuyla ilgili teknik görüşmelerin devam etmesi gerektiğini belirtirken, siyasi yetkililerin bu konuda tasarrufta bulunmaktan kaçınmaları gerektiğini vurguladı.

Mısır’da 3 Temmuz 2013’teki askeri darbenin ardından göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi, Nil suları Mısır için ölüm kalım meselesi demişti.

Açıklamanın ardından Etiyopya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de Hedasi Barajı Etiyopya için ölüm kalım meselesidir şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.