Mısır, Güney Kıbrıs ve Yunanistan Arasında İşbirliği Anlaşması

Mısır Bülteni 206 Gösterim

Mısır, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan arasında bir süredir hazırlıkları devam edilen Nostos projesi için işbirliği anlaşması imzalandı.

Projenin amacı daha önce Mısır’da yaşayan ve Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a göç eden Rumların, Mısır’a geri dönmelerini teşvik etmek olarak belirlendi.

Proje kapsamında 2018’in Mart ayında İskenderiye şehrinde bir etkinlik düzenlenerek Mısır’dan göç eden Rumlar ülkeye davet edilecek.

Projeyle üç ülkenin kültürel ve sosyal anlamda birbirleriyle yakınlaşmaları hedefleniyor.

Mısır, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan özellikle 2013’te Mısır’da yaşanan askeri darbeden bu yana siyasi ve ekonomik anlamda ilişkilerini geliştirme çabası içerisinde. Bu bağlamda taraflar birçok kez devlet başkanları düzeyinde zirveler düzenledi.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.