Mısır, Geçen Yıl Sina’da Düşen Rusya Uçağı İçin Taziye Mesajı Yayınladı

Mısır Bülteni 487 Gösterim

Mısır Sivil Havacılık Bakanı Şerif Fethi, geçen yıl bugün Mısır’ın Sina Yarımadası’nda düşen ve 224 kişiye mezar olan A321 uçağı faciasında yurttaşlarını kaybeden Rus, Belarus ve Ukrayna halklarına başsağlığı diledi.

Rus Airbus A321 uçağının Mısır’ın Sina Yarımadası’nda düşmesi ve 224 kişiye mezar olmasının ardından 1 yıl geçti. Mısır Sivil Havacılık Bakanı Şerif Fethi, acısı akıllarda taptaze olan facia konusunda Sputnik’e konuştu. Fethi, “Rus, Belarus ve Ukrayna halklarına başsağlığı diliyoruz. Mısır’ın huzurlu, güvenli ve istikrarlı bir ülke olduğunu ve öyle kalacağını söylemek istiyoruz” dedi.

‘Rusya İle Omuz Omuza Çalışıyoruz’

Fethi iki ülke arasındaki uçuşların ne zaman başlatılacağı konusunda da, “Bu mesele bizim aramıza, Rusya’nın karar mekanizmasına saygı duyuyoruz. Tarafımızca yapılması gerekenler de, her iki tarafın da omuz omuza çözmesi gereken şeyler de var. Maksimum derecede işbirliği, dostluk ve kardeşlik doğrultusunda çalışıyoruz. Herhangi bir karar alındığında iki taraf tarafından aynı anda açıklanacaktır” ifadelerini kullandı. Fethi ayrıca güvenlik konusunda Rusya ve diğer ülkelerden yorumlar aldıklarını, tüm bunları olumlu algılayıp güvenlik düzeyini en üste çıkarmayı amaçladıklarını da vurguladı. ‘

Ailelere Saygılarımı Gönderiyorum

Fethi kazada ölenler için, “Dünyadaki yakınlarının kalpleri huzurla dolsun. Faciada kaybedilenlerin ailelerine büyük saygılarımı gönderiyorum. Hiçbir şey acılarını ve kayıplarını tedavi edemez, acılarının üstesinden gelebilmelerini diliyorum” dedi.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.