Mısır Fransa’dan 12 Adet Rafale Savaş Uçağı Alacak

Mısır Bülteni 453 Gösterim

Şubat 2015 yılında Fransız askeri uçak üreticisi Dassault’a 5.2 milyar dolarlık Rafale savaş uçağı siparişi veren Mısır’ın aynı uçaktan 12 adet daha almayı planladığı bildirildi.

La Tribune gazetesi Kahire hükümetinin, Dassault Aviation ile 12 uçak alımı için görüşmelere başladığını, nihai anlaşmanın yıl sonuna kadar imzalanmasının beklendiğini yazdı.

2015 yılında sipariş verilen 24 adet Rafale’den 16’sı çift kişilik, 8’i ise tek kişilikti. Şu ana kadar 6 adet Rafale uçağı teslim edilirken, teslimatların öncesinde, Mısırlı pilotlar ve bakım ekipleri, sistemlerin işletilmesi konusunda Fransa’da eğitim aldı.

Rafales savaş uçağını Hindistan’a ve Malezya’ya satmak isteyen Dassault Aviation için Mısır’dan gelen 12 adetlik ilave sipariş şirketin yüzünü güldürdü.

Askeri uzmanlar, Mısır’ın söz konusu uçakları satın alabilmesi içi Fransa ya da Körfez ülkelerinin kredi sağlama ihtimali bulunduğuna dikkat çekti. Mısır, 2015 yılında 2 milyar dolarlık 46 MiG-29 siparişi de vermişti. Rusya’nın şimdi de Mısır’a MiG-35’leri önerdiği, Kahire hükümetinin de bu uçaktan 29 adet sipariş vermeyi düşündüğü kaydedildi.

Kaynak: Kokpit

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.