Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan İtalya’ya Sert Tepki

Mısır Bülteni 634 Gösterim

Mısır Dışişleri Bakanlığı, İtalyan Senatosu’nun Mısır’a F-16 yedek parça satışını askıya alma kararından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Senato’nun, Mısır’da hayatını kaybeden İtalyan öğrenci Giulio Regeni davasıyla ilgili olarak Mısır’a F-16 yedek parça satışının durdurulması yönünde karar almasından rahatsızlık duyduk.” ifadesine yer verildi.

Alınan kararın, olayın başlangıcından bu yana iki ülke soruşturma makamları arasındaki mevcut işbirliği hacmini yansıtmadığının belirtildiği açıklamada, Kahire yönetiminin iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceğiyle ilgili doğru kararı almak için gelişmeleri takip edeceği kaydedildi.

İtalyan Senatosu dün, geçen ocak ayında Kahire’de faili meçhul cinayete kurban giden İtalyan öğrenci Regeni’nin ölümünün açıklığa kavuşması için işbirliği yapmayan Mısır’a F-16 yedek malzemesi satışını durdurma yönünde karar almıştı.

Kahire’de 25 Ocak devriminin 5. yıl dönümünde kaybolan Cambridge Üniversitesi öğrencisi 28 yaşındaki İtalyan Regeni, Kahire-İskenderiye yolunda ölü bulunmuştu. İtalya’nın Kahire Büyükelçisi Maurizio Massari, gencin vücudunda işkence gördüğünü doğrulayacak nitelikte çok sayıda darp izi ve yanma belirtileri bulunduğunu bildirmişti.

Ocak ayından bu yana İtalya-Mısır ilişkilerinin dönem dönem gerilemesine yol açan süreçte son olarak, İtalya’da Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, hafta başında parlamentoda yaptığı konuşmada Mısırlı savcıların Roma ziyaretinin içinin dolu olması gerektiğini vurgulamış, aksi takdirde yaptırımların hazır olduğunu belirtmişti. Mısır’dan ise bunun süreci daha da karmaşık hale getireceği uyarısı gelmişti.

İki ülkenin adli yetkilileri arasında gerçekleşen görüşmelerin nisan ayında başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından İtalya’nın Mısır Büyükelçisi istişareler için geri çağrılmıştı.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.