Mısır Başmüftülüğünden Hacc-ı Ekber İçin Cuma Namazı Açıklaması

Mısır Bülteni 337 Gösterim

Kurban Bayramı’nın ilk gününün Cuma gününe rastlamasıyla bu yıl Hacc-ı Ekber yaşanacak. Dünya genelinde Müslümanlar hem Sabah Namazı’nın ardından Bayram Namazlarını hem de Cuma Namazlarını cami ve mescidlerde kılacaklar.

BAŞMÜFTÜLÜK’TEN AÇIKLAMA

Mısır’da Cuma namazının kılınmasına gerek olmadığı yönündeki tartışma ile alakalı açıklama yapan Mısır Başmüftülüğü (Daru’l-iftâ) aynı gün içinde Bayram Namazı’nın Camide kılınması sebebiyle Cuma Namazı’nın farziyetinin düşmeyeceği bildirildi. Başmüftülük açıklamasında Cuma Namazı’na gitmeyenlerin öğle namazını eda etmeleri gerektiği bildirildi.

* Hacc-ı Ekber nedir?

Halk arasında bayramın ilk günü Cuma gününe denk gelirse, o seneki hac ibadetine ‘en büyük Hac’ anlamına gelen Haccı Ekber denir.

Kaynak:Timetürk

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.