Mısır Başbakanı Mihlib COMESA Zirvesi’ne Katıldı

Mısır Bülteni 925 Gösterim

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki Afrika Birliği binasında 18. Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı’nın (COMESA) toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Mısır Başbakanı İbrahim Mihlib de katıldı. Toplantıda katılımcılara hitap eden Mihlib, halihazırda inşaatı devam eden Yeni Süveyş Kanalı’nın Ağustos ayında açılmasının planlandığını belirtirken, 19 Afrika ülkesinin devlet başkanlarını açılış törenine davet etti.

Mihlib ayrıca ikinci kanalın açılmasıyla daha aktif biçimde kullanılacak Süveyş bölgesine yatırım yapmaları için Afrikalı liderlere çağrıda bulundu.

Mısır Başbakanı, Süveyş Kanalı çevresinde yer alan Port Said, İsmailiye ve Süveyş şehirlerinde mega projelerin hayata geçirileceğini altını çizerek, Afrika ülkelerinin bu bölgedeki ekonomik aktivitelerden faydalanmalarını istediklerini ifade etti.

İbrahim Mihlib’in yanında toplantıya katılanlar arasında Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Joseph Kabila, Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, Malavi Devlet Başkanı Peter Mutharika, Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina, Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame ve Cibuti Devlet Başkanı İsmail Ömer Guelleh in de bulunduğu bildirildi.

Kaynak: Ahram Online – Anadolu Ajansı

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap