Mısır, Asya Altyapı Yatırım Bankası İçin Başvurdu

Mısır Bülteni 870 Gösterim

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Mısır’ın, Çin’in girişimiyle kurulma aşaması devam eden Asya Altyapı Yatırım Bankası’na katılmak istediği belirtildi.

Bakanlık sözcüsü Bedr Abdelatti, ülkesinin bankaya katılım konusunda resmi başvuruyu yaptığını ifade etti.

Birçok Asya ülkesinin desteklediği girişime Avustralya, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkeler de katılabileceklerini açıkladılar. Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya ise girişime mesafeli durduklarını açıkladılar.

Washington, Çin’in girişimiyle kurulacak bankanın, Dünya Bankası ve Asya Yatırım Bankası’na rakip olacağını iddia ederek destek olmayacağını açıkladı.

Asya Altyapı Yatırım Bankası, 2014’ün Ekim ayında 20’den fazla ülkenin imzaladığı memorandumla 50 milyar dolarlık sermaye ile kurulacak.

İlk etapta büyük oranda Çin tarafından fonlanacak olan Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın sermayesinin uluslararası katılımcıların destekleriyle 100 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Ahram Online

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap