Mısır Açık Tekvando Turnuvasında Türk Milli Takımından 3 Madalyalı Başlangıç

Mısır Bülteni 685 Gösterim

Türkiye Tekvando Milli Takımı, Mısır Açık Tekvando Turnuvası’nın ilk gününde, 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya olmak üzere toplamda 3 madalya kazandı.

Mısır’ın Luxor şehrinde düzenlenen ve yılın ilk G2 sınıfı turnuvası olması açısından önem arz eden Mısır Açık Tekvando Turnuvası’nın ilk gününde Türk sporcular, 2016 Rio de Janeiro Olimpiyat Oyunları yolunda önemli puanlar kazandı. 60 ülkeden yaklaşık 500 sporcunun katıldığı turnuvanın ilk gününde 5 Türk Tekvandocu mücadele etti. Bayanlar 62 kiloda İrem Yaman altın, 57 kiloda Dürdane Altunel gümüş ve erkekler 87 kiloda Serdar Yüksel bronz madalya kazandı.

Bayanlar 62 kiloda mücadele eden İrem Yaman, ilk turda İtalyan Daniela Rotolo, çeyrek finalde Mısırlı Rewan Refaei ve yarı finalde Fildişi Sahili’nden Ruth Gragbi’yi mağlup ederek finale yükseldi. Finalde Fransız Magda Wiet Henin’i 13-7 mağlup eden İrem Yaman, altın madalya kazanırken Dünya sıralamasında hanesine 20 tam puan kazandırdı. Genç sporcu, 2014 yılında Ümitler Avrupa Şampiyonası’nda da altın madalya kazanmıştı.

Bayanlar 57 kiloda tatamiye çıkan Dürdane Altunel ise, olimpiyat oyunları ve dünya şampiyonalarında derece elde etmiş rakipleri arasında gümüş madalya kazanmayı başardı.

Dürdane Altunel, ilk turda Rusya’dan Julia Volkova, ikinci turda Almanya’dan Anna- Lena Froemming, çeyrek finalde Güneş Kore’den Kim Sohee ve yarı finalde İsveç’ten Nikita Glasnovic’i mağlup etti. Genç tekvandocu finalde ise dünya sıralamasında ilk sırada yer alan İspanyol Eva Calvo Gomez’e yenilerek gümüş madalyanın sahibi oldu.

Erkekler 87 kiloda mücadelede eden Serdar Yüksel ilk turda Azerbaycan’dan Bayramali Valiyev, çeyrek finalde Almanya’dan Alexander Bachman’ı mağlup ettikten sonra yarı finalde Azerbaycan’dan Radik Isaev’e yenilerek üçüncü oldu.

Bayanlar 73 kiloda tatamiye çıkan sporculardan Şule Yılmaz çeyrek final, Cansel Deniz ise ilk tur sonunda turnuvaya veda ettiler. Turnuvanın ikinci gününde erkekler 74 kiloda Servet Tazegül, bayanlar 46 kiloda Songül İlk, 49 kiloda Rukiye Yıldırım ile 53 kiloda Hatice Kübra Yangın madalya mücadelesi verecek.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap