Mısır, 25 Ocak Devrimini Okul Müfredatından Çıkarıyor

Mısır Bülteni 359 Gösterim

Mısır’da yeni alınan bir kararla 25 Ocak Devrimi ve 30 Haziran gösterileri sonrasında yaşanan askeri darbenin orta öğretim müfredatından kaldırılacağı belirtildi.

Kararın arkasında devrimin izlerinin unutturulması ve askeri darbenin öğrencilere öğretilmemesinin yattığı iddia edildi.

Milli Eğitim Bakanlığından Reda Hegazy yaptığı açıklamada iddiaları reddetti.
Mısır’da son yıllarda okullarda siyasi olayların müfredata dahil edilip edilmeyeceği yoğun biçimde tartışılıyor.
Mısır’da 25 Ocak 2011’de başlayan ve milyonlarca kişinin katıldığı gösteriler sonrasında 30 yıldır iktidarda olan Hüsnü Mübarek görevini bırakmak zorunda kalmıştı.
3 Temmuz 2013’te ise devrimin ardından demokratik seçimlerle göreve gelen Muhammed Mursi’ye karşı askeri darbe yapılmış, darbeyi izleyen günlerde binlerce sivil muhalif askeri yönetimin müdahaleleri nedeniyle yaşamını yitirmişti.
Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.