Memur-Sen Başkan Yardımcısı Mısır’da Düzenlenen Toplantıda Konuştu

Mısır Bülteni 618 Gösterim

Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Arap Federasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Mısır ve Türk halkının ezeli ve ebedi dost olduğunu söyledi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Arap Federasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısına katıldı. 14 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya Türkiye’den Bem Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay ve Çelik-İş Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Recep Akyel iştirak etti.

Programda konuşan Hacı Bayram Tonbul, bu tür uluslararası organizasyonların farklı ülkelerin deneyimlerini öğrenmek, onlardan istifade etmek bakımından çok büyük önem arz ettiğini söyledi.

 Organizasyonun bu alandaki büyük boşluğu dolduracağını ifade eden Tonbul, “ Toplantının çalışma hayatındaki sorunların çözümüne katkı sunmasının yanında, üye sendikaların birbiriyle kaynaşmasını ve tecrübelerini paylaşmasını da önemli görüyorum “dedi.

“ Suni Sınırlar Gönüllerimizi Parçalamaya Yetmedi”

Mısır ve Türkiye halkları arasındaki  gönül köprülerinin hiçbir zaman kopmadığını söyleyen Tonbul, “ Mısır ve Türkiye aynı medeniyetin, silsilesi içerisinde yer almış önemli aktörleri. Bizler, dilimiz farklı olsa da birbirimizin ezgilerini dillendiriyoruz. Suni sınırlar, bizi coğrafi olarak ayırsa da gönüllerimizi parçalamaya yetmedi. Çünkü Türkiye ve Mısır halklarının kalbi geçmişte de gelecekte de birlikte attı. Bizler, iki farklı ülke bir ümmetiz. Mısır’daki sendikalarla yapacağımız iş birliği ve protokollerinin, Orta Doğu’da aklın sesi olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“Türkiye’nin En Büyük Emek Hareketiyiz”

Memur-Sen’in, 1 milyona yakın üyesiyle Türkiye’nin en büyük emek hareketi olduğunu söyleyen Tonbul, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Memur-Sen, tamamı kamu personelinden oluşan 1 milyona yakın üyesiyle Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu konumunda. Kurulduğumuz günden bugüne Türkiye’nin gelişim ve dönüşüm sürecine önemli katkılarda bulunuyoruz. Çalışanların, haklarının korunması ve geliştirilmesi, sorunlarına çözüm bulunması yönünde sendikal mücadele veriyoruz. Kamu çalışanlarının haklarının savunuculuğunun yanında aynı zamanda yardım kuruluşu gibi çalışıyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun zalimin karşısında, mazlumun yanında duruyoruz. Bu duruşumuzu, Filistin’de, Arakan’da, Somali’de, Sudan’da, Doğu Türkistan’da ve dünyanın bir çok yerinde gösterdik.  Ümmetin birliği için elimizi taşın altına koyuyoruz, koymaya da devam edeceğiz.”

“Ülkemizdeki Enerji Hizmetlerine Yön Veriyoruz”

Enerji Bir-Sen’in faaliyetlerinden de bahseden Tonbul, “Enerji Bir-Sen olarak, enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda faaliyet gösteriyoruz.  Hizmet kolumuzun en büyük sendikasıyız. Hizmet kolu çalışanlarımızın, insan onuruna yakışır bir mesleki hayat sürdürebilmeleri mücadele ediyoruz. Sendikamıza üye 18 bin kamu görevlisi ile Türkiye’nin enerji, sanayi ve madencilik hizmetlerine yön veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Tonbul, konuşmasını programa ev sahipliği yapan Mısır Metal İşçileri Sendikası ve Arap Metal Mühendislik Endüstrileri Federasyonu Genel Başkanı Khalid Mounir Al-fekhy Akyel’e teşekkür ederek tamamladı.

Toplantıda, Arap ülkelerinin sendika temsilcilerinin yoğun olarak katıldığı toplantıda iş birliği, istişare ve ilişkilerin geliştirilmesi konularında kanaat birliğine varıldı.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Tonbul, toplantıya katılan enerji sendikalarıyla  işbirliği protokolü imzaladı.

Kaynak: Memur-Sen

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.