Mahmud Abbas Mısır’da

Mısır Bülteni 806 Gösterim

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimi inşa faaliyetleri durdurulmadığı sürece İsrail ile müzakerelere başlayamayacaklarını belirtti.

Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Arap Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı’nda konuşan Abbas, “Yahudi yerleşimi inşa faaliyetleri durdurulmadıkça ve diğer şartlarımız yerine getirilmedikçe müzakerelere başlayamayız” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan “Yahudi yerleşim birimi inşasının durdurulmasını, daha önce üzerinde anlaşılan tutukluların serbest bırakılmasını ve bu bölgelerde güvenliğin sağlanmasını” istediklerini söyleyen Abbas, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulması amacıyla takvim belirlenmesi için BMGK’dan karar çıkartılması yönünde çabalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Kahire’deki Arap Birliği Genel Merkezi’nde, Moritanya Dışişleri Bakanı Ahmed Veled Tekdi başkanlığında düzenlenen Arap Dışişleri Bakanları toplantısında, “Arap Barış Planı” ele alınıyor.

 Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 2002’de yapılan Arap Zirvesi’nde benimsenen Arap Barış Planı, İsrail’in 1967’de işgal ettiği toprakların tamamından çekilmesini ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması karşılığında İsrail ile ilişkilerin normalleşmesini öngörüyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.