Lübnan’da Gazze’ye Destek Konferansı

Mısır Bülteni 799 Gösterim

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen “Gazze’ye Destek Konferansı”nda, Gazze’nin yeniden imarı için 80 milyon dolarlık yardım yapılması kararı alındı.

Uluslararası Halk Platformu tarafından “Hayat için yeniden inşa ediyoruz” sloganıyla düzenlenen “Gazze’ye Destek Konferansı” yayımlanan sonuç bildirgesiyle sona erdi.

Gazze’yi destekleme konusunda faaliyet gösteren Türkiye’den İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) olmak üzere Lübnan, Sudan ve Katar’dan çeşitli yardım kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı konferansın sonuç bildirgesinde, Gazze için 80 milyon dolar yardım sözleşmesinin imzalandığı belirtildi.

– “İsrail’in Gazze’ye verdiği zarar 5 milyar dolar”

Konferansın bugün gerçekleştirilen ikinci oturumunda konuşan Katar Hayır Cemiyeti Müdür Yardımcısı İbrahim Zeynel, Gazze Şeridi’nin son 8 yılın “en zor” günlerini yaşadığını söyleyerek, “İsrail’in son Gazze saldırılarında verdiği tahmini zarar 5 milyar dolar” diye konuştu.

“Gazzelilerin yüzde 57’si gıda güvenliğinden yoksun kalıyor. İşsizlik oranı yüzde 55, yoksulluk oranı ise yüzde 65’in üzerinde ve bu rakamlar giderek artıyor” diyen Zeynel, Mısır’ın başkenti Kahire’de 12 Ekim 2014’teki uluslararası konferansta katılımcı ülkeler tarafından yapılan, yarısı imarda kullanılmak üzere 5,4 milyar dolarlık yardım taahhüdünün kağıt üzerinde kaldığını savundu.

İsrail’in Temmuz 2014’te Gazze’ye yönelik hava, kara ve denizden gerçekleştirdiği saldırılardan sonra kurulan Uluslararası Halk Platformu, ilk toplantısını İstanbul’da gerçekleştirmişti. Gazze Şeridi’ne her türlü destek vermek amacıyla çalışmaları koordine etmeyi hedefleyen Uluslararası Halk Platformu’nun faaliyet alanları da “insani yardım”, “sağlık”, “kalkınma”, “eğitim” ve “imar” olarak sıralanmıştı.

İsrail’in, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze’ye, 7 Temmuz 2014’te başlattığı ve 51 gün süren saldırılarda 2 binden fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, 11 binden fazlası yaralanmış, binlerce bina ise yıkılmış veya hasar görmüştü.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.