Kuzey Sina’da Yaşanan Şiddet Olaylarında 8 Ölü, 19 Yaralı

Mısır Bülteni 712 Gösterim

Mısır’ın Kuzey Sina vilayetindeki şiddet olaylarında 8 kişi öldü, 5’i asker 19 kişi yaralandı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Şeyh Zuveyd ve Refah kentlerinde güvenlik güçlerine yönelik saldırıda 5’i asker 12 kişi yaralandı.

Mısır ordusunun saldırıyı gerçekleştirenlere yönelik operasyonlarında ise silahlı 4 kişi öldürüldü, 7’si yaralandı.

Öte yandan, Sina Vilayeti Örgütü’nün ordu ve emniyet birimleriyle iş birliği yaptıkları gerekçesiyle Kuzey Sina’da 4 kişiyi öldürdüğü iddia edildi.

“Beyt el-Makdis” olarak ortaya çıkan ancak geçen yıl kasımda terör örgütü DAEŞ’e biat ederek adını “Sina Vilayeti” şeklinde değiştiren silahlı grup başta olmak üzere birçok örgütün Kuzey Sina’da faaliyet gösterdiği belirtiliyor.

Mısır ordusu ve emniyet teşkilatı, birçok ilde “terörist ve tekfirci” diye nitelendirdiği unsurlara yönelik “güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar düzenledikleri” gerekçesiyle 2013’ten bu yana operasyonlar düzenliyor.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.