Kuzey Sina’da Güvenlik Güçlerine Yönelik Saldırılar Sürüyor

Mısır Bülteni 637 Gösterim

Mısır’ın doğusundaki Kuzey Sina iline bağlı Şeyh Zuveyd kentinde piyade birliğini hedef alan patlamada 1 askerin öldüğü, 3’ünün yaralandığı bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Şeyh Zuveyd kentinde orduya bağlı piyade birliğini hedef alan saldırıda 1 asker hayatını kaybetti, 3’ü yaralandı.

Yaralıların tedavi için hastaneye nakledildiği, güvenlik güçlerinin olay yerinde inceleme yürüttüğü kaydedildi.

Mısır resmi makamlarından olaya ilişkin açıklama yapılmazken, saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Kuzey Sina ilinin farklı bölgeleri, iki günden bu yana güvenlik güçleri ve silahlı gruplar arasında ölüm ve yaralanmalara yol açan çatışmalara sahne oluyor.

Kuzey Sina bölgesinde, Kasım 2014’te terör örgütü DAEŞ’e biat ettiğini duyuran ve daha sonra adını “Sina Vilayeti” olarak değiştiren “Ensar Beyt el-Makdis” adlı örgüt gibi bazı silahlı grupların etkin olduğu belirtiliyor.

Mısır ordusu ve emniyet teşkilatı, Eylül 2013’ten bu yana başta Kuzey Sina olmak üzere birçok ilde “terörist” olarak adlandırdığı unsurlara yönelik, “güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar düzenledikleri” gerekçesiyle operasyonlar yapıyor.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.