Kıpti Kilisesi Minye Kentinde Çıkan Olaylara Yönelik Açıklama Yaptı

Mısır Bülteni 517 Gösterim

 

Kıpti Kilisesi tarafından “Önce Kanun Sonra Sulh” başlığıyla yayımlanan yazılı açıklamada, Tavadros’un Minye Genel Piskoposu Makarios ile telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi.

Tavadros’un, görüşmede önce kanunun uygulanması sonra sulhun geleceğini vurguladığı ifade edildi.

Patrik Tavadros, Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamamın da tüm Mısır halkının adaletin yerini bulmasını istediğini gösterdiğine işaret etti.

Minye kentindeki Karam köyünde bir Müslüman kadınla Hristiyan erkek arasında gönül ilişkisi olduğuna dair çıkan söylentiler şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Minye kentinde zaman zaman dinler arası çatışmalar yaşanıyor. Son dönemde yaşanan en büyük şiddet olayları 2013’te görülmüştü. Söz konusu sene de Müslüman bir kadınla Hristiyan bir erkek arasında gönül ilişkisi olduğunun ortaya çıkması ile bir arazi konusundaki anlaşmazlık nedeniyle kentteki bazı kiliseler ve evler ateşe verilmişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.