Kılıçdaroğlu’ndan “Müslüman Kardeşler” Tepkisi

Mısır Bülteni 258 Gösterim

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada dünyada birçok ülkenin Müslüman Kardeşler hareketini terör örgütü olarak gördüğünü söyleyerek, Türkiye’nin de bu yönde karar alması gerektiğini iddia etti.

Kılıçdaroğlu ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlarda sıkça kullandığı Rabia işaretinden rahatsızlık duyduğunu söyledi.

1928 yılında Mısır’da kurulan Müslüman Kardeşler hareketi muhafazakar bir sivil toplum oluşumu olarak biliniyor. Uzun yıllardır Mısır’da sivil toplum faaliyetleri yürüten hareket, toplumsal düzeyde önemli destek görmüştür.

Mısır’da 2011’de yaşanan devrimin ardından siyasi bir oluşum halin gelen Müslüman Kardeşler, üyelerinden Muhammed Mursi’nin seçimler sonucunda başkan seçilmesiyle ülke yönetiminde rol oynamaya başlamıştır.

Ancak 3 Temmuz 2013’te düzenlenen askeri darbenin ardından yönetime gelen Sisi rejimi Müslüman Kardeşlere yönelik bir kampanya başlatmış ve hareketi terör örgütü ilan etmiştir. İzleyen dönemde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler de İhvan’ı terör listesine almıştır.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.