Katar: Mısır İle İlişkilerimizin Bozulmasında Suudi Arabistan’ın Rolü Var

Mısır Bülteni 186 Gösterim

Katar’da yayınlanan bir televizyon programına katılan Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani yaptığı açıklamada Mısır ile ülkesinin ilişkilerinin bozulmasında Suudi Arabistan’ın önemli biçimde rol oynadığını belirtti.

Katar olarak Mısır’ın Arap dünyasında oynadığı önemli rolün farkında olduklarını ifade eden El-Sani, Mısır halkının tercihlerine saygı duyduklarını ifade etti.

Katar Dışişleri Bakanı Mısır’da yaşanan askeri darbeden sonra bu ülkeyle bazı anlaşmazlıklar yaşadıklarını ancak kendilerinin sorunun çözümü için girişimlerde bulunduğunu belirtti.

El-Sani bu görüşmelerde rol oynaması beklenen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Katar ile Mısır arasındaki ilişkilerin düzelmesini istemediğinden bu görüşmelerin gerçekleşmemesi için çaba sarf ettiğini vurguladı.

Katar ile Mısır arasındaki ilişkiler özellikle 2011 ile 2013 yılları arasında gelişmiş ancak 2013’teki askeri darbenin ardından kötüleşmişti.

Hatırlanacağı üzere 2017’nin Haziran ayında Suudi Arabistan’ın başını çektiği bir grup ülke Katar’la diplomatik ilişkileri askıya alma kararı almış ve Doha’ya yönelik ekonomik ve siyasi bir abluka süreci başlatmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.