Kahire’deki Ain Şems Hapishanesinde Bir Mahkum Daha Hayatını Kaybetti

Mısır Bülteni 622 Gösterim

Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Ain Şems Hapishanesinde bir mahkumun hayatını kaybettiği açıklandı.

Yapılan ön soruşturmada mahkumun kesici alet ve yasadışı hap bulundurmak suçundan hapishanede olduğu ve son günlerde kötüleşen sağlık durumuna rağmen hastaneye sevkedilmediği bildirildi.

32 yaşındaki mahkumun ölümünün ardından sadece bu hafta Mısır hapishanelerinde dört mahkumun yaşamını yitirdiği belirtildi.

Daha önce İsmailiyye’de bir mahkumun ve Luksor’da bir şüphelinin gözaltına alındıktan birkaç saat sonra işkence sonucunda öldürüldükleri ortaya çıkmıştı. Kalyubiye’de de bir mahkumun işkenceye maruz kaldığı ve yaşamını yitirdiği bildirilmişti.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada işkence vakalarının bireysel olduğu belirtilmiş ve Mısır polisinin bu yönde bir politika izlemediği iddia edilmişti.

Ancak birçok insan hakları kuruluşu, Sisi yönetiminin özellikle siyasi mahkumlara işkence yaptığı ve sağlık sorunları olanlara gerekli tıbbi müdahaleye izin vermediğini belirtiyor.

Kaynak: The Cairo Post

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.