Kahire’de Düzenlenen Gazze’nin Yeniden İmarı Konferansındaki Sözler Tutulmadı

Mısır Bülteni 690 Gösterim

Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, Gazze’nin yeniden imarı için geçen yıl Kahire’de düzenlenen bağışçı ülkeler konferansının üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen taahhüt edilen miktarın ancak yüzde 30’unun toplandığını belirtti.

Hamdallah, yaptığı yazılı açıklamada, başta konut sektörü olmak üzere yeniden imar projelerine daha fazla finansal destek sağlamaları konusunda bağışçı ülkelerle görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Yeniden imarın, hükümetin öncelikli meselelerinin başında bulunduğunu vurgulayan Hamdallah, Filistin Yönetimi olarak, bölge halkının sıkıntılarının hafifletilmesi için Gazze Şeridi’ne inşaat malzemeleri ve ticari ürün giriş-çıkışının kolaylaştırılması konusunda İsrail’e baskı yapacaklarını ifade etti.

Hamdallah ayrıca, tüm Filistinli gruplara ulusal uzlaşı hükümetine destek vermeleri çağrısında bulundu.

Mısır’ın başkenti Kahire’de 12 Ekim 2014’te yapılan “Gazze’nin Yeniden İmarı” konulu uluslararası donörler konferansında, 2,6 milyar dolarlık kısmı imarda kullanılmak üzere toplam 5,4 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunulmuştu.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.