Kahire Metrosunun İyileştirilmesine Fransa’dan Mali Destek

Mısır Bülteni 559 Gösterim

Mısır ve Fransız hükümetleri arasında imzalanan ortaklık anlaşmasına göre Paris yönetimi, Kahire metrosunun iyileştirilmesi çalışmalarına 334 milyon euro (428 milyon dolar) destek olacak.

Metro hattına eklenen üçüncü ve dördüncü kısımlarda çalışmak üzere satın alınacak olan 48 tren için gerekli fonun Fransa tarafından karşılanacağına dair anlaşma Fransa’nın Kahire Büyükelçisi tarafından imzalandı.

Yardımın 172 milyon euroluk kısmı Fransız hükümeti tarafından sağlanacak. Anlaşmaya göre Mısır borcun geri ödemesini ilk taksidi 20 yıl sonra başlamak üzere 53 yılda tamamlayacak. Geri ödemedeki faiz oranı ise 0.1 olarak belirlendi.

Borcun geri kalanı ise Fransız kredi kurumu Coface tarafından temin edilecek.

1979-2012 yılları arasında Mısır’ın başkenti Kahire’de inşa edilen metro hatlarının yapımında Fransa’dan gelen fonlar kullanılmıştı. Mısır Uluslararası İşbirliği Bakanı Necla El-Ahvani tarafından yapılan açıklamaya göre 1979-2012 yılları arasında Paris’in Kahire’ye 1.2 milyar dolar fon sağladığı belirtilmiştir.

Fransa’nın Mısır’daki doğrudan yatırımları 2013-2014 yılları için 374 milyon dolar olduğu belirtilmektedir. Aynı dönemde iki ülke arasındaki ticaret hacminin de 3.1 milyar dolar olduğu ifade edilmiştir.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.