Kahire Metrosunda Yeni Hat İçin Çalışmalara Başlandı

Mısır Bülteni 745 Gösterim

Mısır’ın başkenti Kahire’deki mevcut metro sistemine eklemlenmek üzere inşa edilen üçüncü hattın yeni kısmının inşasına başlandığı duyuruldu.

Beş durağın ekleneceği yeni güzergahla Kahire metrosunun Heliopolis ve Elf Mesken bölgelerinden geçeceği bildirildi. Çalışmaların maliyetinin trenler hariç 4.4 milyar cüneyh (700 milyon dolar) olacağı açıklandı.

Başkent Kahire’deki en düşük maliyetli ve hızlı toplu taşıma aracı olan metro halihazırda iki ana hat ve bir de yapım aşamasındaki hatla hizmet veriyor.

Üçüncü metro hattının çalışmaların tamamlanmasının ardından Kahire üniversitesinden başlayıp şehrin merkezinden geçerek Kahire havaalanına kadar uzanması planlanıyor.

Metronun dördüncü hattının inşaatına ise 2016 yılında başlanması hedefleniyor.

Bilet fiyatı 1 Mısır cüneyh (30 kuruş) olan Kahire metrosunu günde 3.5 milyon kişinin kullandığı tahmin ediliyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap