Kahire Metrosunda İngilizce Konuşan 2 Britanya Vatandaşına Polis Sorgusu

Mısır Bülteni 798 Gösterim

Kahire metrosunda seyahat eden ikisi Mısır-İngiliz ve biri de Mısır vatandaşı olan üç kişinin İngilizce konuşarak “sabotaj” planladıkları iddiasıyla polis tarafından sorgulandığı bildirildi.

Metro sürücüsünün 25 Ocak Devrimi’nin yıl dönümünde ülkedeki bazı noktalara sabotaj yapma planı konuştuklarını iddia ettiği 3 kişi, El-Marg istasyonunda polis tarafından sorgulandı.

Olayın, 42 yaşındaki metro sürücüsünün 20’li yaşlarında olan 3 kişinin bazı kamu kurumları ve şirketlere saldırı planı konuştuklarını iddia ederek güvenlik birimlerine haber vermesinin ardından gerçekleştiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nda ulaştırmadan sorumlu bakan yardımcılığı yapan Seyyid Gad El-Hak ve polisler tarafından sorgulanan üç kişi, kendilerine yöneltilen suçlamaları reddetmiş ve herhangi bir saldırı planı içinde olmadıklarını belirtmiştir.

Olayın ardından serbest bırakılan gençler hakkında savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Mısır’ın başkenti Kahire’de Kasım ayında yaşanan bir başka olayda Fransız dergisi Le Monde Diplomatique’in editörü Alain Gresh, şehir merkezindeki bir kafede siyasi konuları konuştuktan sonra bir vatandaşın şikayeti üzerine sorgulanmıştı. Gözaltına alınmak istenen Gresh, Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girmesiyle serbest bırakılmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.