İthal Otomobil Fiyatlarındaki Artış Devam Ediyor

Mısır Bülteni 1265 Gösterim

Mısır ekonomisinde son iki yılda yaşanan daralmayla birlikte araç fiyatlarında ciddi artışlar yaşanıyor.

Chevrolet, Kia, Suzuki ve Hyundai gibi Mısır pazarının önde gelen araç markalarının satışlarında son aylarda hızlı fiyat artışından dolayı yavaşlama gözlemleniyor. Sadece son 3 ay içerisinde bin ila 11 bin Mısır Lirası arasında artış yaşanan araç fiyatları distribütörlerin zor durumda kalmasına neden olurken tüketicilerin ikinci el araçlara yönelmesine neden olmuştur.

Uzmanlara göre araç fiyatlarındaki artışın öncelikli sebebi Mısır Lirası’nın Amerikan Doları karşısında zayıflamasıdır. Bununla birlikte bazı distribütörler son birkaç yılda yaptıkları zararı karşılamak için araç fiyatlarını özellikle yüksek tutmaktadırlar.

Amerika, Kore, Japonya ve Almanya menşeli araç fiyatlarındaki artış nedeniyle tüketiciler özellikle Çin gibi daha az maliyetli ülkelerin araçlarını tercih etmektedirler. Araç satıcıları düşük fiyatlarından dolayı Çin malı araçlara olan talebin artacağını düşündüklerini belirtmektedirler.

Ayrıca yakıt fiyatlarındaki artış sonrasında tüketicilerin yakıt tasarrufu sağlayan araçlara yöneldiği de belirtilmektedir.

Satışlardaki durgunluğa rağmen halen Mısır’da satılan araçlarda ilk sırada Chevrolet, ikinci olarak da Hyundai gelmektedir.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap