İtalya’nın Kararı Mısır Hava Kuvvetlerinin Gücünü Riske Atıyor

Mısır Bülteni 661 Gösterim

İtalya Senatosu, Mısır’a F-16 yedek parçalarının sevkiyatını durduran kanun tasarısını kabul etti.

İtalya, geçtiğimiz şubat ayında Mısır’ın başkenti Kahire’de öldü bulunan İtalyan öğrenci Giulio Regeni davası nedeniyle Mısır’a yönelik ilk ciddi adımını attı.

Kararı Sputnik’e değerlendiren Mısır ordusunun emekli generali Abdülrafe Derviş, şunları söyledi: “Bu karar Mısır için çok tehlikeli, çünkü doğrudan hava kuvvetlerinin gücünü etkiliyor. Zira yedek parçaların belli bir ömrü var, süresi sona erdiğinde kullanılamazlar. F-16’ların normal çalışması için yedek parçalar aralıksız olarak sağlanmalı.”

Bu tür krizlerin yaşanmaması için Mısır askerlerinin defalarca sevkiyat kaynaklarının çeşitlendirilmesini talep ettiğini belirten Derviş, kaynak çeşitliliği eksikliği yüzünden bazı ülkelerin Mısır’a baskı yapabildiğini belirterek, “Silahımız çeşitli ülkelerden gelseydi, silah ve yedek parça sevkiyatı konusunda kimseye bağımlı olmazdık” yorumunda bulundu.

Kahire’de 25 Ocak’ta kaybolan İtalya vatandaşı Giulio Regeni, 3 Şubat’ta ölü bulunmuştu.

Kaynak: Sputniknews

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.