İstanbul’daki İslam Üniversitesi’nin Başına Karadavi mi Geçecek?

Mısır Bülteni 378 Gösterim

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da kurulması planlanan İslam Üniversitesi için Müslüman Kardeşler’in ‘ruhani önderi’ olarak bilinen Karadavi’yi önerdiği öne sürüldü.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, istifa kararını “Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir makamdan sonra talip olduğum bir görev vardır. O da ilimdir” sözleriyle duyuran Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekleştirdiği görüşmede İstanbul’da kurulması planlanan İslam Üniversitesi yeniden gündeme geldi.

dinihaberler.com adlı sitenin kaynak gösterildiği habere göre, Görmez, söz konusu üniversitenin kadrosu için akademisyenler yerine imamların yönettiği ve İslami esaslara dayalı hizmet veren Mısır’daki El Ezher Üniversitesi’nden isimleri önerdi. Haberde Erdoğan’ın, üniversite için Müslüman Kardeşler’in ruhani önderi olarak bilinen Yusuf el Karadavi’yi önerdiği iddia edildi.

Karavi, aralarında bazı Arap ülkeleriyle ABD’nin de olduğu çok sayıda ülke tarafından terörist olarak kabul ediliyor.

‘GÖRMEZ, ERDOĞAN’A FATİH SULTAN MEHMET’İN SÖZLERİNİ HATIRLATTI’

Öte yandan Görmez’in, kurulmasına olanak tanıyan yasanın 2013 yılında TBMM’de kabul edildiği ancak 2015’te kuruluşu rafa kalkan İslam Üniversitesi için Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin’e söylediği şu sözleri hatırlattığı da kaydedildi: “Cihanda ne kadar din ve fen ilimlerinde mütehassıs şahsiyet varsa tamamının İstanbul’da toplanmasını ve medrese eğitimi vermesini istiyorum.”

Görmez’in İslam Üniversitesi için örnek gösterdiği El Ezher Üniversitesi,‘İşyerindeki erkeği emziren kadınlar tacizden kurtulur’ fetvasıyla gündem olmuştu. Ayrıca El Ezher Üniversitesi’nin, Yüksek Öğretim Denklik Yönetmeliği’nde 2010 yılında yapılan değişiklikle, Türkiye’de denkliği bulunuyor.

 Kaynak: Sputnik
Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.