İsrail’den Mısır’a Seyahat Uyarısı

Mısır Bülteni 477 Gösterim

İsrail, Pesah (Hamursuz) bayramı öncesi Türkiye, Ürdün ve Mısır’a tatile gitmeyi düşünenleri IŞİD’in ve diğer cihatçı grupların olası bir saldırı düzenleyebileceği gerekçesiyle uyardı.

İsrail Terörle Mücadele Bürosu’ndan IŞİD’in kontrolündeki bölgelere komşu olan ülkeler için seyahat uyarısı yapıldı.
10 Nisan’da başlayacak olan Hamursuz (Pesah) Bayramı nedeniyle Türkiye, Ürdün, Mısır ve Mısır’ın Sina Yarımadası’na tatile gitmeyi düşünen İsrail vatandaşlarının buralardan uzak durması istendi.

Sina Yarımadası için yapılan en yüksek seviyedeki (1.seviye) seyahat uyarısı bu bölgede ‘çok yüksek somut tehdit’ olduğu ve yapılacak seyahatlerin tümüyle iptal edilmesi ayrıca halihazırda bölgede bulunan İsrail vatandaşlarının bölgeyi acilen terk etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Türkiye İçin Yapılan Seyahat Uyarısı 2. Seviyede Yer Aldı

Türkiye için yapılan 2. seviyedeki seyahat uyarısı ise burada ‘yüksek somut tehdit’ olduğu anlamına geliyor ve yine seyahatlerin iptal edilmesi ayrıca halihazırda Türkiye’de bulunan İsrail vatandaşlarının bölgeyi acilen terk etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Mısır’ın diğer bölgeleri ve Ürdün için yapılan seyahat uyarısı ise 3. seviyede yer aldı. Bu, ‘somut tehdit’ olduğu ve İsraillilerin bu ülkeleri ziyaretten kaçınması gerektiği anlamına geliyor.

Mısır, Ürdün ve Türkiye’ye ek olarak İsrail vatandaşlarının Fas’a yapacakları zorunlu olmayan ziyaretleri ertelemeleri ayrıca ABD, Rusya, Belçika, Fransa, Almanya ve Hindistan’a gidecek olan İsrail vatandaşlarının olası terör saldırılarına ve İsraillilere yönelik kaçırma girişimlerine karşı dikkatli olmaları istendi.

‘İsrail Bu Tehditlerin Asıl Hedefi Değil, Ancak İsrailliler Dikkatli Olmalı’

Sina’daki grupların ‘kırmızı çizgileri’ olmadığını söyleyen Tereörle Mücadele Bürosu Başkanı Eitan Ben-Dror, “IŞİD, köşeye sıkıştıkça dünyadaki olası her cephede Hristiyan ve Yahudilere daha fazla saldırı yapmayı deneyecektir. İsrail bu tehditlerin asıl hedefi değil ancak İsrail vatandaşları dikkatli olmalı. Belirli bir tehdit yok ancak İsrailliler kesinlikle dikkatli olmalı ve kalabalık mekanlardan uzak durmalı” dedi.
Uyarıda İsrail vatandaşlarının özellikle turistik merkezlerde, stadyumlarda, alışveriş merkezlerinde ve havalimanlarında tetikte olması istendi.

Terör saldırısı uyarısına rağmen her yıl çok sayıda İsrailli, Sina Yarımadası’ndaki sahillerde tatil yapıyor.

Geçen sene sonbaharda 17 bin ile 20 bin arasında İsrailli bölgeye gitti.

Ben-Dror, Sina’da yaşanabilecek olası bir saldırıda buraya geçiş bölgesi olan Taba sınır kapısını birkaç saat veya günlüğüne kapatabileceklerini de ifade etti.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.