İsrail Doğalgazının Mısır Üzerinden Avrupa’ya Gönderilmesi Planlanıyor

Mısır Bülteni 372 Gösterim

İsrail doğalgazının Mısır üzerinden Avrupa pazarına transferi konusunda taraflar arasında görüşmelerin gerçekleştirildiği bildirildi.

Bu ihtimalin gerçekleşmesi durumunda İsrail-Türkiye doğalgaz anlaşmasının iptal edilmesi gündeme gelebilecek.

Bazı haber kaynaklarında yer alan bilgiye göre enerji devi Shell’in İsrail’den doğalgaz satın alacağı ve bunu Mısır‘daki LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) tesisine taşıyarak buradan da Avrupa pazarına iletebileceği belirtildi. Shell’in ayrıca Güney Kıbrıs açıklarındaki Afrodit gaz sahasından çıkarılan doğalgazı da bu yöntemle Avrupa’ya taşıyabileceği iddia edildi.

Mısır’da Ağustos ayı başında yapılan yasa değişikliği bu anlamda Shell’in işini kolaylaştıracak. Sisi tarafından onaylanan yasa ile Mısır’daki özel enerji şirketlerine doğal gaz ithali izni verilmesinin kolaylaştırılması sağlanmıştı.

Geçtiğimiz aylarda Mısır ve Güney Kıbrıs arasında Akdeniz’deki doğalgaz kaynaklarıyla ilgili görüşmeler yoğunlaştırılmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.