İhvan’a Yönelik “Körfez” Baskısı Devam Ediyor

Mısır Bülteni 836 Gösterim

musluman kardesler hareketi

Kuveyt’teki Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na (İhvan) yakınlığıyla bilinen İslami Anayasa Hareketi Siyasi Büro Üyesi Mübarek ed-Duveyle’nin “Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) hakaret ettiği” gerekçesiyle gözaltına alınması talimatı verildiği bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başsavcılık, Duveyle’nin parlamentoya ait “El-Meclis” televizyonunda Abu Dabi Veliahtı ve BAE Silahlı Kuvvetler Başkomutan Yardımcısı eş-Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan’a hakaret ettiği gerekçesiyle soruşturma amaçlı gözaltına alınmasını emretti.

Duveyle, geçen salı el-Meclis televizyonunda kendisine yöneltilen bir soruyu, “Kuveyt İhvan’ından hiç kimse, onun İhvan’a yönelik bu kişisel düşmanlığının nedenlerini bilmiyor. İhvan ve Sünniliğe karşı oluşturulan nefret ve kinin tek sahibi Muhammed bin Zayid’dir” şeklinde yanıtlamıştı.

Duveyle, daha sonra yaptığı açıklamada da “Muhamed bin Zayid’e hakaret ettiğim gerekçesiyle bana karşı başlatılan tahrik kampanyasını hayretle takip ettim. Bütün bunlar, bir televizyon programında Muhammed bin Zayid’in İhvan’a olan düşmanlığına ilişkin soruyu cevapladım diye oldu” demişti.

Kuveyt resmi ajansı KUNA’nın Dışişleri Bakanlığına dayandırdığı açıklamasında, “Bakanlık, Duveyle’nin BAE ve yöneticileri için sarf ettiği hakaretvari sözlerden hoşnut değildir ve şiddetle kınıyor. Duveyle hakkında yasal işlem başlatılacak” ifadesine yer verilmişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.