İhvan Yöneticilerinden Bazılarının İdam Cezası Müebbet Hapse Çevrildi

Mısır Bülteni 741 Gösterim

Mısır’da bir mahkeme Müslüman Kardeşler (İhvan) mürşidi Muhammed Bedii ve 7 arkadaşına verilen idam cezasını müebbet hapse çevirdi.

Mısır’da bir mahkeme Müslüman Kardeşler (İhvan) mürşidi Muhammed Bedii ve 7 arkadaşına verilen idam cezasını müebbet hapse çevirdi. Altı kişi hakkında verilen idam cezası ise kaldırılmadı.

Giza Ağır Ceza Mahkemesi, başkent Kahire’deki El İstikame Camii’nde çıkan ve 10 kişinin öldüğü olaylarla ilgili, Bedii’nin de aralarında olduğu 14 kişi hakkında idam kararı vermişti. İdam cezalarıyla ilgili danışma organı konumunda olan Mısır Müftülüğü’nün olumsuz görüş bildirmesi üzerine mahkeme kararı gözden geçirdi.

İhvan Muhammed Bedii, İsam el Eryan, Safvat Hicazi, Muhamed el Bilteci ve eski Malzeme Bakanı Bassem Ouda hakkındaki ceza müebbet hapse çevrildi. 6 kişi hakkındaki idam cezasıyla ilgili karar ise gıyaplarında görülen davada değişmedi.

Muhammed Bedii daha önce başka davalarda da idam cezasına çarptırılmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap