Hyundai’nin Kahire Metrosu İçin Ürettiği Trenler Hizmette

Mısır Bülteni 809 Gösterim
Hyundai Rotem firmasının Mısır’ın başkenti Kahire metrosunun birinci hattı için ürettiği trenlerden ikincisi vatandaşların hizmetine sunuldu.

Test sürüşlerine geçtiğimiz Mart ayında başlanan trenler planlanan zamandan bir ay kadar önce hizmet vermeye başladı.

Mısır Ulusal Metro Şirketi (NAT) ile Hyundai Rotem arasında 2012 yılında yapılan 20 adet tren alımını kapsayan anlaşmanın bedeli ise 2,16 milyar Euro.

Trenlerin üretilmesinin ilk aşamasının Güney Kore’de ve son montaj işlemlerinin de Mısır’da yapılacağı açıklandı.

Yapılan anlaşmada trenlerin 2 yıl boyunca garantili olacağı ve sonraki 8 yıl ise bakımının Hyundai Rotem tarafından üstlenildiği belirtildi.

Geçtiğimiz Mart ayında trenlerden ilkinin teslimatı alınmıştı. Trenlerin tamamının tesliminin ise belirli aralıklarla 2016 yılının sonuna kadar bitmesi planlanıyor.

Mısır’ın başkenti Kahire’deki toplu taşıma ağının en önemli ayağını oluşturan metro sisteminde sadece üç ana hat bulunuyor. Eski ve bakımsız trenlerle hizmet veren Mısır metrosunun modernizasyonu 2011’deki devrimin ardından yönetime gelen iktidarların gündemindeydi. Güney Koreli Hyundai firması ile yapılan anlaşma Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi döneminde başbakan Hişam Kandil’in katıldığı törenle gerçekleştirilmişti.

2013’teki askeri darbenin ardından iktidara gelen Sisi yönetimi de metro hatlarının artırılması ve uzatılması konusunda çalışmalarını sürdüreceğini açıklamıştı.

Kaynak: Ulaşım Online ve Egypt Independent

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.