Hüsnü Mübarek’in Aklanmasına Tepki Protestolarında Kan Aktı

Mısır Bülteni 949 Gösterim

Mısır’ın başkenti Kahire’de devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in aklanmasına tepki gösteren yaklaşık 3 bin kişi Tahrir Meydanı’na yürümek istedi.

Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu çıkan çatışmada en az 2 gösterici yaşamını yitirdi, 9 gösterici de yaralandı. Tahrir Meydanı’na girişlere engel olan güvenlik güçleri çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

Mübarek rejimine son veren 2011 protestolarına katılan göstericiler, ülkenin eski rejime karşı tek vücut olduğu görüşünde:

“Herkes siyasi görüşünü bir kenara bıraktı. Solcu, Müslüman Kardeşler ya da diğerleri, herkes hep bir ağızdan ‘Hüsnü Mübarek aşağı’, mevcut rejim aşağı diye slogan attı.”

2011’deki olaylarda göstericilerin öldürülmesi emrini vermek ve yolsuzlukla suçlanan Hüsnü Mübarek beraat etmiş; kararın açıklanmasının ardından Mübarek yanlıları sevinç gösterilerinde bulunmuştu. Mübarek, hakkında başka bir mahkumiyet kararı bulunduğu için cezaevinde kalmaya devam ediyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.