Her 10 Mısırlı’dan Biri Yurtdışında Yaşıyor

Mısır Bülteni 184 Gösterim

Mısır İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamada ülke nüfusunun yurtdışında yaşayanlarla birlikte 104 milyon olduğu belirtildi.

Ülke içinde yaşayan Mısırlıların sayısının ise 94 milyonu aştığı açıklandı. Mısır dışında yaşayan vatandaşların sayısının ise 9.4 milyon olduğu ifade edildi.

Bu rakamlarla birlikte dünyanın en kalabalık ülkeleri sıralamasında 13. sırada bulunan Mısır nüfusuna kayıtlı her 10 kişiden birinin yurtdışıda yaşadığı belirtiliyor.

Mısır’da 2013’teki askeri darbenin ardından göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Başbakan Şerif İsmail, Meclis Başkanı Ali Abdulal tarafından ortak yapılan basın açıklamasında ülke nüfusunun %52’sinin 15-34 yaşları arasındaki gençlerden oluştuğu vurgulandı.

Mısır İstatistik Kurumu Başkanı General Ebu Bekr el-Cundi yaptığı konuşmada ülkedeki nüfus artış hızının ciddi boyutlara ulaştığını belirtti. Mısır’da 94 milyon 798 bin 827 vatandaşın yaşadığını belirtti.

Yapılan açıklamada Mısır’da okuma yazma bilmeyenlerin oranının nüfusun %18’inden fazla olduğu açıklanırken, üniversite mezunlarının ise nüfusun %12’sini oluşturduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca nüfusun %68’ini evli çiftlerin oluşturduğu belirtilirken, %24’ünün ise bekar olduğu bildirildi. İstatistik kurumunun verilerinde dikkat çeken bir diğer durum da 18 yaş altındaki kızların %40’ının erken evlenmesi olarak gösteriliyor. Hükümet çocuk evliliğinin önüne geçmek için adımlar atılmasını planlıyor.

 

 

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.