Hasan El-Benna’nın Torunu Tarık Ramazan Fransa’da Gözaltına Alındı

Mısır Bülteni 184 Gösterim

Mısır’daki Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) hareketinin kurucusu Hasan el Benna’nın torunu olan Tarık Ramazan, hakkındaki ‘tecavüz’ iddiaları nedeniyle gözaltına alındı.

Oxford Üniversitesi öğretim üyesi ve ilahiyat profesörü Ramazan, hakkındaki tecavüz iddialarının ardından gözaltına alındı.

Henda Ayari adlı bir kadın, Fransız televizyonu BFMTV’ye verdiği demecinde, Ramazan’ın 2012’de Paris’te bir otelde kendisine “tecavüz” ettiğini iddia etmişti. Ayari’nin ardından adı açıklanmayan ve sonradan Müslüman olduğu belirtilen başka bir kadın da Ramazan’ın 2009’da Lyon’da bir otelde bir otelde kendisine “tecavüz” ettiğini öne sürmüştü.

Her iki kadınının suçlamalarını dikkate alan Rouen ve Paris polisinin şikayet dilekçelerini adli makamlara iletmesi sonucu Ramazan hakkında Paris’te soruşturma başlatılmıştı.

Oxford Üniversitesi öğretim üyesi ve ilahiyat profesörü olan Ramazan her iki kadının iddiasını da reddetmiş ve bu kadınlara iftira davası açacağını duyurmuştu.

İNGİLTERE PARLAMENTOSU’NDA DANIŞMA KURULU ÜYESİ

İsviçre vatandaşı Ramazan, 2009’dan bu yana Oxford Üniversitesi’nde çalışıyor. Ramazan ayrıca İngiltere Parlamentosu’nun dini özgürlükler danışma kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Ramazan iki kadının hakkında tecavüz suçlamalarında bulunmasının ardından izne ayrılmıştı. Oxford Üniversitesi, kararın karşılıklı anlayış içinde alındığını bildirmişti.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.