Hamas İle Mısır Arasında Olumlu Görüşmeler Yapıldı

Mısır Bülteni 750 Gösterim

Hamas yöneticilerinden Salah el-Berdevil, Hamas ile Mısırlı yetkililer arasında başta Gazze ablukasının hafifletilmesi olmak üzere bazı meselelere ilişkin son zamanlarda olumlu görüşmelerin gerçekleştirildiğini söyledi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Berdevil, “Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk ile Mısırlı yetkililer arasında Kahire’de olumlu ve iyi görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde Hamas ve direnişe yönelik saldırıların durdurulması ve Gazze ablukasının hafifletilmesi ele alındı” dedi.

Berdevil, Mısır’ın, İsrail’le yapılan anlaşmanın etkin hale getirilmesi ve tüm maddelerinin uygulanması için çalışmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Yemen’deki savaştan önce ya da sonra İran-Hamas ilişkilerinde herhangi bir değişim olmadığını ifade eden Berdevil, şöyle konuştu:

“Yemen’deki olaylara ilişkin Hamas’ın tutumu herhangi bir tarafa zarar verir nitelikte olmadı. Biz, Yemen halkının demokratik tercihlerinden yanayız. Tüm taraflarla karşılıklı saygı esasına dayanan ilişkilerimiz var. Direniş ve Filistin meselesini destekleyenlerle olumlu ilişkiler içindeyiz. İran ile ilişkilerimiz, davamıza ve direnişe verdiği destekle güçlendi.”

Berdevil, 26 Mart’ta Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan ve 21 Nisan salı akşamı sona erdiği açıklanan “Kararlılık Fırtınası” operasyonuyla alakalı, Hamas’ın daha önce Yemen’de “siyasi meşruiyetten” yana olduğu açıklaması yaptığını hatırlattı.

Suudi Arabistan ile ilişkiler konusunda ise taraflar arasında görüşmelerin yapıldığını ancak bunların ilişkileri eski seviyeye getirecek düzeyde olmadığını belirten Berdevil, halkının Suudi Arabistan’dan vazgeçemeyeceğini ve bu ülkenin Filistin meselesinin destekçisi olduğunu ifade etti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ulusal uzlaşıyı, Hamas’ı yok etmek için kullandığını ve Hamas’ın siyasi sahnede olması gerekmediği inancıyla hareket ettiğini savunan Berdevil, Hamas’ın, Gazze’de yönetimi kendisiyle uzlaşı sağlamadığı takdirde hiçbir kesime teslim etmeyeceğini kaydetti.

Berdevil, Hamas’ın tüm seçenekleri incelediğini ve Abbas’ın ulusal uzlaşıyı nihai olarak kabul etmemesi durumunda en uygun seçeneği sunmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.