Halid Ali Cumhurbaşkanlığına Aday Olacağını Açıkladı

Mısır Bülteni 165 Gösterim

Mısır’da son dönemde kendisine yönelik hukuksal süreçlerle gündeme gelen avukat Halid Ali, Mart ayında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacağını açıkladı.

Yaptığı basın açıklamasında Cumhurbaşkanlığı seçim takviminin çok kısa tutulmuş olmasından şikayetçi olan Halid Ali, buna rağmen adaylık işlemlerini başlattığını ifade etti.

2011 Devrimi’ne gönül veren milyonlara seslendiğini belirten Ali, devrimin kazanımlarının devam edebilmesi için sivil liderlerin yönetime gelmesi gerektiğini savundu.

Mısır’da yasalar Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmak isteyenler için 2 şarttan birisini sağlamalarını gerekli görüyor. Bu şartlardan ilki en az 20 milletvekilinin onayını almakken, ikinci şart en az 15 seçim bölgesinden seçme hakkı olan 25 bin kişinin imzasının toplanması.

Halid Ali destekçilerinden imza kampanyasına katılmalarını da talep etti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.