Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanlarından Üçlü Zirve

Mısır Bülteni 357 Gösterim

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları’nın geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde üçlü bir zirve yaptıkları belirtildi.

Üç bakanın Kıbrıs’ta güvenlik düzenlemeleri olmadan, BM Güvenlik Konseyi kararları ve uluslararası hukuk çizgisinde bir çözüm için Lefkoşa’nın çabalarını destekleri belirtilirken, adada barış gücünün varlığının zorunlu olduğu üzerinde görüş birliğine vardıkları ifade edildi.

Görüşmeden sonra yayımlanan ortak açıklamada, Ioannis Kasoulides, Nikos Kotzias ve Sameh Şükri, yabancı askeri müdahale hakkı veren güvenlik düzenlemeleri ve yabancı askerler olmadan, Kıbrıs’ı uygulanabilir, yaşayabilir bir devletle yeniden birleştirecek, “Kıbrıs Cumhuriyeti” hükümetinin, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm çabalarına değişmez desteklerini yeniden teyit ettiler.

Ortak Açıklamada, “Üç yıl önce New York’ta başlayan bu üçlü istişare yöntemi, üç devletin Doğu Akdeniz bölgesinde güven ve istikrarın sağlanmasına yönelik çalışma ve işbirliği yapma, bu yönde işbirliğini kolaylaştırmada ortak taahhütlerini yeniden teyit etmektedir” denildi.

Bakanlar yaptıkları görüşmede, önceki üçlü zirvelerde kabul edilen öncelikli alanlardaki projelerin uygulanmasındaki ilerlemeyi de gözden geçirdiler ve enerji, tarım, deniz ulaşımı, ICT, turizm, ticaret ve yatırım alanlarında işbirliğinin devam etmesini memnunlukla karşıladılar.

Kasoulides, Kotzias ve Şükri, 21 Kasım, 2017’de Lefkoşa’da yer alacak Devlet ya da Hükümet Başkanları üçlü zirvesinde, bu alanda işbirliğini yoğunlaştırmayı taahhüt ettiler.

Üç bakan son olarak İsrail-Filistin konusu, Suriye, Libya ve terörizmle mücadele dâhil kendilerini ilgilendiren bölgesel konularda da kapsamlı görüş alışverişinde bulundular.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides, dost bakanlarla, Lefkoşa’da yapılacak Kasım Zirvesi hazırlıklarının bazı yönlerini ele aldıklarını, Zirveden ayrı olarak bölgesel konular üzerine her 3-4 ayda bir benzeri görüşmeler yapmaya karar verdiklerini bildirdi.

Kaynak: AB Haber

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.