Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan Mısır İle İşbirliğini Geliştiriyor

Mısır Bülteni 191 Gösterim

Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi temsilcileri üç ülke arasındaki işbirliğinin artırılması için Kahire’de bir araya geldi.

İnsani Konular ve Yurt Dışında Yaşayan Güney Kıbrıslılar İçin Cumhurbaşkanlığı Komiseri Fotis Fotiou, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Diaspora Konularından Sorumlu Müsteşarı Terence Quick ve Mısır Diaspora ve Göç Politikası Bakanı Bayan Nabila Makram Ebeid Kahire’de yapılan üçlü toplantı sırasında diaspora seviyesinde üç ülkenin işbirliğinde bulunması, bir eylem planının hazırlanması ve bu planın hazırlanması için Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır’dan teknokratlardan oluşan bir komitenin oluşturmasına karar verdiler.

Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Rum Komiser, üçlü toplantı sırasında üç ülkenin genç diasporası dâhil diaspora konulardaki işbirliği konusunun ele alındığını ifade ederek, “stratejiyi belirledik ve daha geniş bir işbirliği için temelleri attık ve üç ülkenin diasporaları için bir komitenin oluşturmasına karar verdik. Söz konusu komite 21 Kasın tarihinde Lefkoşa’da yapılacak Güney Kıbrıs -Yunanistan – Mısır üçlü zirve ışığında somut eylemleri inceleyecek” dedi.

Komiser, devamla, üç ülkenin diyasporaları üç ülkenin çıkarlarını teşvik etme amacıyla istişarelerde bulunacaklarını ifade ederek İskenderiye’de eskiden Mısır’da ikamet eden Güney Kıbrıslı ve Yunanlıların da katılımıyla bir etkinliğin planlandığını açıkladı.

Komiser, 19 Ekim tarihinde Lefkoşa’da Bakanlar seviyesinde, Kıbrıs, Yunanistan ve Ermenistan arasında bir toplantı yapılacağını da söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Haber Ajansı

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.