Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Mısır Arasında Anlaşma

Mısır Bülteni 212 Gösterim

Mısır, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan’ı deniz altından birbirine bağlayacak 1707 kilometrelik EuroAfrica Interconnector elektrik şebekesinin ön çalışma aşamasına girildi. Şirketten yapılan basın açıklamasına göre, Mısır hükümeti çalışmaya tam destek veriyor.

EuroAfrica Interconnector, Mısır’ı Afrika için bir elektrik merkezine dönüştürecek. Mısır elektrik kablo hattı indirme noktası ve HVDC değiştirme istasyonu yeri olmayı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi ve EuroAfrica Interconnector CEO’su Nasos Ktorides arasında Kasım 21, 2017’de Lefkoşa’da yapılan tarihi görüşmeden sonra Kahire’de Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Muhammed Şakir ve projeyi geliştiren CEO Nasos Ktorides arasında bir toplantı gerçekleştirilerek EuroAfrica Interconnector kablo hattı ve somut bir zaman içinde uygulanması üzerinde anlaşmaya varılmıştı.

Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı’nın üst düzey yetkililerinin katıldığı toplantıda, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Mısır arasındaki kesin kablo hattı , kablonun indirme noktasının Mısır’da, Dimyat’ın 100 kilometre batısında olması onaylanmıştı.

Mısır, Afrika ve AB arasında ‘elektrik hattını başlatma kararı Şubat 2017’de Kahire’de, Mısır Elektrik Holding Şirketi Başkanı Desuki Mustafa ve CEO’su Nasos Ktorides arasında, Elektrik Yenilenebilir Enerji Bakanı’yla Kahire’deki Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan Büyükelçilerinin de katıldığı bir imza töreninde alınmıştı.

Nasos Ktorides, “6 Şubat 2017’de Kahire’deki imza töreni, Mısır hükümetinin bizim Mısır ve Avrupa’nın bir ‘elektrik hattı ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi üzerinden geçerek enerji güvenliği ve refahına götürmesinin görüleceği ortak vizyonumuzu ne kadar iyi paylaştığını teyit ediyor” şeklinde konuştu.

Ktorides, bu çok güzel ortaklığın üç katılımcı ülkeye sadece fayda sağlayacağını, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Avrupa, Afrika ve Asya arasında bir elektrik merkezi haline gelmekte olduğunu, Mısır’ın da Afrika ve Avrupa kıtasına bir enerji merkezi ve elektrik taşıyıcısı olacağını belirtti.

“Bu stratejik ittifakla ve Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi’nin Lefkoşa’da bana verdiği destekle EuroAfrica Interconnector, attığı tarihi temel taşlarıyla şimdi bir şekil almıştır” dedi.

Bakan Muhammed Şakir, 21 Kasım 2017’de Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi tarafından ifade edilen projeyle ilgili taahhüdünü tekrarladı ve projenin zamanında uygulanıp uygulanmadığıyla ilgili haftalık bilgi talebini hatırlattı.

Şakir, Avrupa’nın şimdi 4,000 yıllık kültür, medeniye ve ticari tarihi olan Mısır’a bağlanacağını, Afrika ve Avrupa’yı daha da yakınlaştıracağını vurguladı.

2000MW’lık kablo hattı , Kıbrıs üzerinden Mısır ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayacak, Mısır’ı Avrupa kıtası için bir elektrik taşıyıcısı, Afrika için de bir enerji merkezi haline getirecek.

İki aşamalı Euroafrica Interconnector’in, Mısır’dan Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne, oradan Girit’e ve Girit’ten Yunanistan’daki Attica’ya her biri 1,000MW kapasitesinde kablo bağlantısı olacak.

Kaynak: AB Haber

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.