Güçlü Mısır Partisi’nden Sisi Rejiminin Muhaliflere Baskısına Eleştiri

Mısır Bülteni 613 Gösterim

Mısır’da muhalif “Güçlü Mısır Partisi”, güvenlik güçlerinin muhaliflere yönelik baskıcı uygulamalarının sürdürdüğünü savundu.

Kurucusu ve Genel Başkanı eski cumhurbaşkanı adayı Abdulmunim Ebu’l-Futuh olan Güçlü Mısır Partisi’nden yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki muhaliflere yönelik kaçırma ve işkence vakalarının devam ettiği belirtildi.

Güvenlik güçlerinin devrimden ders almadığı ve uyguladığı zulmünde inat ettiği ifade edilen açıklamada, 25 Ocak 2011’de gerçekleştirilen tek (gerçek) devriminin, güvenlik güçlerinin Mısır halkına uyguladığı baskılara karşı yapıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, halkın rejime karşı olan kızgınlığının, kamu malının heder edildiği hayali projeler, polisin zulmü, (kamu) hizmetlerin azalması ve yakınları kayırma gibi uygulamalardan kaynaklandığı kaydedildi.

Mısır güvenlik güçleri, 25 Ocak devriminin yıl dönümü nedeniyle çeşitli muhalif grupların protesto gösterileri düzenlemek için hazırlıklara başlaması nedeniyle bir takım baskın ve gözaltılarda bulunuyor.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.