Gazzeli Hacı Adayı Refah Sınır Kapısında Mısır Güvenlik Güçlerince Gözaltına Alındı

Mısır Bülteni 293 Gösterim

Hacca gitmek üzere Gazze Şeridi’nden çıkış yaptıktan sonra Mısır güvenlik güçlerince gözaltına alınan Filistinli hacı adayının ailesi Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es-Sisi’ye seslenerek oğullarının serbest bırakılmasını istedi.

Kışta ailesi, Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan mektubunda, 41 yaşındaki Abdülkadir Hammad Kışta’nın Suudi Arabistan Kralı tarafından hac masrafları karşılanan hacı adaylarından biri olduğunu belirtti.

Mektupta, Mısır güvenlik güçlerinin dün akşam Şeyh Zuveyd bölgesinde hacı adaylarını taşıyan otobüsü durdurarak Kışta’yı gözaltına aldığı ve Filistinli hacı adayının nereye götürüldüğünün bilinmediği ifade edildi. Aile, Abdülkadir Hammad Kışta’nın serbest bırakıldığı yönündeki iddiaları yalanlayarak oğullarının hâlâ gözaltında tutulduğunu bildirdi.

Gözaltına alınan hacı adayının kardeşi Halid Kışta, kardeşinin şehit yakınlarından oluşan kafilede yer aldığını ve Rafah Kapısı’ndan sorunsuz bir şekilde geçtiğini söyledi. Annesiyle birlikte yola çıkan kardeşinin diğer hacılarla birlikte kutsal topraklara gidemediğini kaydeden Halid Kışta, annesinin de havaalanında kardeşinin serbest bırakılmasını beklediğini ifade etti.

Kaynak: Fetih Medya

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.