Gazze’den Mısır’a “Sina” Tepkisi

Mısır Bülteni 851 Gösterim

Mısır’ın Kuzey Sina ilinde 30 askerin ölümü 31’inin de yaralanmasıyla sonuçlanan saldırının arkasında “Gazzeli örgütlerin” olduğu yolundaki haberlere tepki gösterildi.

Filistinli analistler, Gazze’de hiçbir zaman radikal örgütlerin bulunmadığını ve Mısır medyasında yer alan suçlayıcı haberlerin kabul edilemez olduğunu belirtiyor.

Ümmet Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Adnan Ebu Amir, Gazze’de radikal gruplara entegre olacak ideolojinin yeşermediğini ifade ederek, “Gazze’de radikal fikirleri tesis eden bir yol izlenmiyor. Dolayısıyla Gazze’nin Sina’da yaşanan şiddet olaylarında herhangi bir payı yok” dedi.

Gazzelilerin, Mısır’ın istikrarının her iki tarafa da olumlu yansıyacağının farkında olduğunu kaydeden Ebu Amir, “Mısır medyası tarafından Gazze’nin sürekli suçlanması hiçbir fayda sağlamayacak. Gazze’de hiçbir cihadi örgüt yok” ifadesini kullandı.

Hamas’ın yönetimde olduğu müddetçe radikal cihatçı örgütlerle mücadele ettiğini vurgulayan Ebu Amir, “Mısır yönetimi, Gazze ile ve güvenlik birimleriyle iletişimin sınırın kontrolü anlamında önemini gayet iyi biliyor. Mısır’ın, Sina’da güvenliği temin etme noktasında Gazze’ye güvenmeye de ihtiyacı var” diye konuştu.

Ramallah’ta yayımlanan El-Eyyam gazetesi yazarlarından Talal Avkel de Gazze’nin aşırılıktan daima uzak olduğuna işaret ederek, Hamas başta olmak üzere bölgedeki tüm İslami hareketlerin radikallikten uzak yöntem izlediklerini dile getirdi.

-“Hamas her zaman radikallikle mücadele etmiştir”

Avkel, Gazze’deki hareketlerin, mutedil ve ılımlı çizgide seyrettiğine dikkati çekerek, “Hamas her zaman radikallikle mücadele etmiştir. Hamas’ın Gazze’de yaptıkları bölgenin masumiyetini gösteriyor. Mısır’ın da bu anlamda Gazze’yi kınayan veya suçlayan resmi açıklama yapacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Nablus’taki En-Necah Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Abdussettar Kasım da Mısır medyasının Gazze’ye yönelik suçlayıcı haberlerinin “kabul edilemez” olduğunu ifade etti.

Kasım sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mısır ordusu tünelleri yıkmak için yoğun çaba sarf ediyor. Neredeyse tünel kalmadı. Gazze’deki güvenlik birimleri de sınırda olabilecek her türlü sıkıntının Filistinlilerin yaşamını çekilmez kılacağını biliyor. Sina’daki terör sorunu bölgenin geliştirilmesi ve imar edilmesiyle ortadan kalkabilir, güvenlik önlemleriyle değil. Sınır bölgelerinin kalkındırılması lazım.”

Kuzey Sina’da 24 Ekim’de güvenlik noktalarına düzenlenen saldırılarda 30 kişi hayatını kaybetmiş, 31 kişi yaralanmış, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, terör sorununu kökünden çözmek için Gazze sınırında sıkı güvenlik önlemleri alınacağını açıklamıştı. Güvenlik önlemleri kapsamında, ikinci bir uyarıya kadar Refah Sınır Kapısı’nın kapatılması talimatı verilmişti.

Öte yandan Gazze’deki İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bezem, Mısır basınında yer alan “24 Ekim’de Kuzey Sina’da güvenlik noktalarına düzenlenen saldırılarla bazı Filistinlilerin ilgisi olduğu” yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtmiş, adı geçen kişilerin birçoğunun İsrail saldırılarında hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap