Fransa ve Mısır’dan Savunma Alanında Yeni İşbirliği

Mısır Bülteni 178 Gösterim

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly’nin temaslarda bulunmak üzere Mısır’a geldiği bildirildi.

Temasları kapsamında başkent Kahire’deki İttihadiyye Sarayı’nda 3 Temmuz 2013’teki askeri darbenin ardından göreve gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi ile görüşen Parly, görüşme sonrası yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Sisi’de Fransa’nın Mısır için Avrupa’daki en önemli ortaklardan birisi olduğunu belirtirken, işbirliğinin devam etmesini arzu ettiğini vurguladı.

Mısır medyasında yer alan haberlere göre Kahire ile Paris arasında 2018’de yeni anlaşmalar imzalanacak. Daha önce de milyarlarca dolarlık savunma anlaşması imzalayan iki ülkenin bu anlamda ilişkilerini derinleştirmeyi planladığı belirtiliyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.