Fransa, Mistral Gemilerini Mısır’ın Satın Alacağını Doğruladı

Mısır Bülteni 732 Gösterim
Fransa, Rusya için üretilen ancak Ukrayna krizi nedeniyle teslimatı gerçekleştirilmeyen Mistral tipi helikopter gemilerini Mısır’ın satın alacağını doğruladı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin sözcüsü, iki geminin Mısır tarafından satın alınması konusunda prensip anlaşmasına vardı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı sitesinden yapılan açıklamada da Fransa ve Mısır’ın, Mistral gemileri konusunda anlaşma imzaladığı belirtildi, ancak ödemenin miktarı açıklanmadı.

Daha önce Fransız La Tribune gazetesi, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi tarafından görevlendirilen bir heyetin Mistral gemileriyle ilgili müzakereler yürütmek için Paris’te olduğunu duyurmuştu.

Mısır Gösteriş İçin Satın Aldı

Öte yandan Fransa’nın Ukrayna krizi nedeniyle Rusya yerine Mısır’a teslim etme kararı aldığı Mistral gemilerinin ne için kullanılacağı hakkındaki tartışmalar devam ediyor. Rus askeri uzman İvan Konovalov da gemilerin Mısır tarafından sadece gösteriş için satın alındığını savundu.

Paris’in Ukrayna krizini neden gösterip Rusya için ürettiği Mistral tipi iki helikopter gemisini ülkeye teslim etmemesi sonrası gemilerin akıbeti tartışma konusu oldu. Ancak batırılmaları bile gündeme gelen gemilerle ilgili anlaşma ağustosta feshedildikten sonra Paris, Kahire ile anlaştı. Paris ve Kahire’nin gemilerle ilgili bir anlaşma imzaladığı söylense de Mısır’ın gemiler için yapacağı ödemenin miktarı ve gemilerin kullanılacağı yer de belirsizliğini koruyor.

‘Demir Atıp Bekletilecekler’

Rus askeri uzman İvan Konovalov ise Mısır’ın gemileri yalnızca gösteriş için aldığı görüşünde. Rus NTV televizyonuna konuşan Konovalov şunları söyledi: ”Mısır satın alırsa, gemiler güçlü bir ihtimalle bir yere demir atıp bekletilecek. Ancak gemiler Mısır’ın büyük bir ülke olduğunun kanıtı olacak. 16 helikopter, havadan indirme birlikleri ve zırhlı araçlar taşıyabilen devasa bir geminin Sina Yarımadası’nda teröristlerle savaşmaya gittiğini hayal edin. Bana göre bu (Mısır’ın gemileri satın alması) tam bir Arap gösterişi.”

‘Moskova’yla İmzalanan Anlaşmadan Farklı’

Diğer taraftan Reuters haber ajansına konuşan Fransa Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, Kahire’nin Mistral gemileri için Paris’e 950 milyon euro ödeyeceğini söylemişti. Fransız yetkili, Moskova ve Paris arasındaki Mistral anlaşmasının 1.2 milyon euro olmasına karşın gemiler için Mısır’la neden daha düşük bir fiyata anlaşıldığı sorulduğunda da, ”Mısır’la imzalanan anlaşma kapsamında teknoloji sevkiyatı yapılmayacak” yanıtını vermişti.

‘Martta Teslim Edilecek’

Bununla birlikte Fransız yetkiliye göre Mistral gemilerinin Mısır’a teslimatı ise gelecek mart ayında gerçekleşecek.

Kaynak: Deniz Haber Ajansı

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.