Fitch, Mısır’ın Kredi Notunu Yükseltti

Mısır Bülteni 217 Gösterim

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch, Mısır’ın kredi notunu teyit etti.

Kurum tarafından yapılan açıklamada Mısır’ın kredi notunun “B”de kaldığı belirtilirken, görünümünün “durağan”dan “pozitif”e revize edildiği ifade edildi.

Bu açıklamayla kurum ekonomik ve siyasi anlamda istikrarsızlıklarla başa çıkmaya çalışan Mısır’ın ekonomik geleceğine dair olumlu bir tablo beklentisini ortaya koymuş oldu.

Mısır ekonomisi özellikle 2013’teki askeri darbeden sonra kötü dönemlerden geçerken, yüksek enflasyon ve işsizlik gibi nedenlerle Mısırlılar 2011 devrimi öncesi dönemleri arar hale gelmişti.

Sisi yönetiminin IMF ile yaptığı anlaşma ile ülke kısa dönemde mali verilerde görece bir iyileşmeye yaşarken, bir taraftan da ciddi bir yabancı borç yükü altına girmiştir.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.