Filistin’in Kahire Büyükelçisi: Bağımsız Filistin Kurulana Kadar Mücadelemiz Devam Edecek

Mısır Bülteni 579 Gösterim

Filistin’in Kahire Büyükelçisi ve Arap Birliği Temsilcisi Cemal eş-Şobeki, Filistin devleti kuruluncaya kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Şobeki, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail’in sürekli olarak ceza almaktan kurtulmasından bıktık. Bu durum, onun yerleşim birimi inşaatları, sokak infazları ve Mescid-i Aksa’yı zamansal ve mekansal olarak bölme girişimleriyle halkımıza karşı daha fazla ihlalde bulunmasına olanak sağlıyor. Filistin halkının mücadelesi meşrudur ve İsrail işgali sona erip başkenti Kudüs olan Filistin devleti kuruluncaya kadar da sürecektir” ifadesini kullandı.

Arap Birliği merkez binasında bugün düzenlenen kutlamada, Genel Sekreter Nebil el-Arabi, belirlenecek bir takvime göre İsrail işgalinin sona ermesi çağrısı yapmıştı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 29 Kasım 1977 tarihinde yaptığı oturumda alınan kararla 29 Kasım, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü olarak kutlanıyor.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.