FETÖ Liderinden Mısır’da Sisi Yanlısı Gazeteye Röportaj

Mısır Bülteni 335 Gösterim

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri Fetullah Gülen, Mısır’da 3 Temmuz 2013’teki askeri darbeyle göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi destekçisi El-Yevm 7 gazetesine röportaj verdi.

15 Temmuz darbe girişiminin arkasında kim var sorusuna “ulusalcı laik bir grup” olarak cevap veren Gülen, ABD’nin kendisini Türkiye’ye iade etmesi durumunda bu karara uyacağını belirtti.

Örgüt lideri Gülen, 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişiminin birinci yıldönümünde ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’a röportaj vermiş ve Türkiye’deki birçok kesimin tepkisini çekmişti.

Öte yandan darbe girişimini izleyen dönemde örgüte yapılan operasyonlarda FETÖ’nün ekonomik ayağının büyük oranda çökertildiği belirtildi.

MGK’ya sunulan bir rapora göre FETÖ örgütüne ait 48.5 milar dolarlık mal varlığının örgüte yönelik operasyonlar kapsamında devlete aktarıldığı bildirildi.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.